色播五月

Teaching Staff

Teaching Staff

Headmaster, History

Mr Ceri Jones, MA (Cantab), MEd

Principal Deputy Head, English

Mr Daniel Gabriele, MA (Oxon)

 

Deputy Head (Pastoral and Wellbeing), Mathematics

Ms Sarah Griffiths, MA (Oxon)

Deputy Head (Director of Studies)

Mr Rob Salem MA (Oxon)

Deputy Head (Innovation), English

Mr Adam Webster, BA (Oxon)

Deputy Head (Admissions), History

Mr Matthew Wood, BA

Assistant Head (Director of Sixth Form), Psychology

Dr Rachel Avery, PhD

Assistant Head (Partnerships), Economics and Business Studies

Mr Anthony Fahey, MA

Assistant Head (Pastoral and Wellbeing), Drama

Mrs Louise Fahey, BA

Assistant Head (Boarding), History

Mr Nick Mills, BA

Assistant Head (Co-Curricular), Business Studies and Economics

Mr Alexander Moore, BSc

Assistant Head (Teaching & Learning), Head of Philosophy and Theology

Mrs Samantha Webster, BA (Oxon)

Head of First Year, PE

Mrs Natalie Lomas, BA (Hons)

Head of Second Year, Biology

Mrs Aimee Seal, BSc

Head of Third Year, Director of Lacrosse

Mrs Pippa Burtenshaw, BA (Hons)

Head of Fourth Year, Library

Mrs Deborah Moore

Head of Fifth Year, Mathematics

Mrs Rachel Howe, MA

 

Head of Lower Sixth , Mathematics

Mr Nick Griffiths, BSc (Hons)

 

Head of Upper Sixth, Geography

Mrs Vanessa Mesher, MA

 

Teaching Staff

Mr Owen Ace, MAPhysics, Resident Boarding Tutor for Viney
Mr Adam Assen, BMusDirector of Music
Mr Jonathan Batty, BScAssistant Director of Sport
Mr Jaysal Bhardwa, BA (Hons)Head of Business Studies and Economics
Dr Christopher Brammeld, MAHead of Instrumental Music
Dr Anthony Bromley, BA (Hons)English 2 i/c
Mrs Clare BrownHead of Careers, Assistant Head of Sixth Form
Mrs Pippa Burtenshaw, BA (Hons)Head of Third Year, Director of Lacrosse
Mrs Lucinda Charlesworth, MASENDCo
Mrs Amanda Clark, BA (Hons)Physics
Ms Sophie Colman, BADeputy SENDCo, Study Buddy Coordinator
Miss Angela Cox, BAEnglish
Mrs Hannah Cundill, MA (Hons)Learning Support Teacher
Mr Mike Daniels, BADesign and Technology, Assistant Head of Third Year
Mrs Harriet Datta, BA (Hons)Head of German
Miss Nancy Dawrant, MA (Oxon)Mathematics
Mrs Victoria de Silva, BAHead of Sixth Form Pathways, Economics and Business Studies
Mrs Qing Dong, PGCEMandarin
Ms Catherine Drummond, BA (Cantab)Senior Teacher (Operations), Acting Head of English
Mrs Cecile EllisFrench, French Language Assistant
Miss Katharine Essex, BScChemistry
Mr Richard Evans, MAChemistry, Head of Ridgefield
Mrs Danu Fenton, BA (Hons) Oxon, MAHistory
Mr Alexander Fieldhouse, BScPE, Assistant Head of Underwood
Mr Peter Friend, BScAssistant Director of Sport, Director of Hockey
Dr Ashley Garber, BA (Hons)History and Politics
Mr Carlos Garcia, BAModern Languages Co-ordinator, Spanish
Dr Carla Gentile, PhDBiology
Miss Elisabeth Gibbs, MAHead of EAL, Assistant Housemistress (Beech Hanger)
Mr Alex Gillespie, BA (Hons)Geography, Resident Boarding Tutor for Townsend
Mr Andrew Granville, LLB, PGCEMathematics, Assistant Head of Fifth Year
Mr Nick Griffiths, BSc (Hons)Head of Lower Sixth, Mathematics
Miss Gabriella Guttner, PGCEDirector of Drama
Mr Tristan Hall, BMusHead of Academic Music, Assistant Head of Fourth Year
Miss Siobhan Henry, BAHead of Psychology, Assistant Head of Ridgefield
Mr Nick Hillier, BA (Oxon)Physics
Ms Jessica Hookway, BAEnglish, Assistant Director of Partnerships
Mr Stephen Hosking, BAHead of History
Mrs Rachel Howe, MAHead of Fifth Year, Mathematics
Mrs Becky Hunter, BA (Oxon)Lower School Enrichment Tutor, Classics, Philosophy and Theology
Miss Chloe Hurton, BA (Hons)English, Non-Resident Boarding Tutor (Beech Hanger)
Mrs Siobhan Isaacs, BA (Hons)Housemistress (Beech Hanger), PE
Mr Colin James, BSc, MBAEconomics and Business Studies
Mr Warren Jones, BAModern Foreign Languages
Dr Callum Kemp, MAMathematics
Mr David Keyworth, MScHead of Science, Head of Chemistry
Mr Stephen Lander, MA (Oxon), MScMathematics
Dr Anthony Langdon, PhDHead of Mathematics
Mr Adrian Lewis, BAComputing
Mrs Natalie Lomas, BAHead of First Year, PE
Mr John Mansell, BA (Oxon)Senior Teacher (Pupil Progress), Head of Physics
Mr Daniel Mays, MScHead of Athletic Development, CAP
Mrs Cara McCartney, BScDirector of Netball, PE
Miss Megan McGlashan, BA (Arts)English
Mrs Nicole McVitty, DEUG, Licence d鈥橝nglaisHead of French, Deputy Director of Sixth Form
Mrs Vanessa Mesher, MAHead of Upper Sixth, Geography
Mrs Deborah MooreHead of Fourth Year, Head of Library Resources Centre
Mrs Rebecca Mugridge, BAPhilosophy and Theology, Head of Wellbeing
Mr Robert Mugridge, BAGeography, Head of Senior Hockey, Head of Aldercombe, Head of Sports Scholars
Mr Adam Muttitt, BScPE, Assistant Head of Harestone, Head of Cricket
Mr Anil Nagar, BSc2 i/c Chemistry
Mrs Debbie Nye, BA (Hons)Spanish, Senior House Tutor
Mr James Ogilvie, BScMathematics
Mr Mathew Owen, MA (Oxon)Classics, Senior Enrichment Tutor (Arts & Humanities), CCF, Assistant Head of Lewisham
Mr Neil Parker, MSc (Econ)Head of Spanish, Italian, Head of Newington
Mrs Penny Parker, BA MEdMathematics, Second i/c Department
Mrs Sarah ParsloeArt
Mr Andrew Patterson, MAITT, Alumni, Charity and Partnership Coordinator
Mr Tom Phillips, MAHead of Politics
Mr Benedict Reekes, BA (Hons), MAEnglish
Mrs Helena Richards, BMusAssistant Director of Music, Composer in Residence, Dance
Mrs Zoe Roberts, BASpanish and French, Assistant Head of Second Year
Dr Iona Ross, MAChemistry
Mrs Grace Rounds, BAPhilosophy and Theology
Dr Marc Scott, MPhys, PhDSenior Enrichment Tutor (Science and Mathematics), Physics, Resident Boarding Tutor for Viney
Mrs Aimee Seal, BScHead of Second Year, EDI Coordinator, Biology
Mr Lee Searle, BScMathematics
Mrs Felicity Sewell, BA (Hons)Director of Sport
Ms Anna Simonova, BScPsychology
Dr Christopher Sinclair, MSci, PhDPhysics, Assistant Director of Sixth Form
Ms Daniela Sito, BAArt
Dr Robert Soltysiak, MChemChemistry, Junior Science Coordinator, Head of Harestone
Mr Richard Stamper, MAEAL, Assistant Head of Newington
Ms Catherine Stedman, MA (Cantab)English, Editor 鈥楥at Among the Pigeons鈥, Assistant Head of Aldercombe
Mr Neil Stokes, BSc, MAHead of Computing and Digital Creativity
Mr Alistair Taylor, BScHousemaster (Townsend), Director of Rugby, Games and PE
Mr Stuart Terrell, MPhilHead of Geography
Mr Daryl Todd, MA (Oxon)Mathematics, Head of Lewisham
Miss Hayley Troughton, BAArt, Lead Teacher of Photography, Assistant Head of Underwood
{Mrs Emily Unwin, BA (Cantab)}French and Spanish
Mrs Rachel Veldtman, BAFaculty Leader of Visual Arts
Mr Kristian Waite, MA (Oxon)Head of Classics
Mrs Cathriona Wallace, BA, ACIBEconomics and Business Studies, Engagement Manager
Mrs Rebecca Wallace, MA (Oxon)Geography
Mrs Sally Wallis, BSc (Hons)Head of Biology
Mr Kim Wells, MA (Cantab)Director of Training and Research, Modern Foreign Languages
Mr Harrison Whitehouse, BScMathematics, Assistant Housemaster (Townsend)
Mrs Isis Whitwell, BScBiology, Second i/c Department
Mr Jan Whyatt, MAPhilosophy and Theology
{Ms Hannah Wildsmith, MA (Cantab)}Head of English
Mr Ben Wilkinson, BA3D Design, Assistant Head of First Year, Head of Outdoor Learning, Duke of Edinburgh Award Centre Manager
Mrs Claire Wilkinson, BA (Hons)Head of Design, Technology and Engineering
Mrs Alexandra Yankova, BAEnglish, Drama, LAMDA Co-ordinator
Dr Suzana Zizek, BScBiology

 

discover more about caterham